Prelegenci

Lublin Media Pro – dyskusja panelowa nt „Wolność i niepodległość"

Do naszej eksperckiej dyskusji panelowej zaproszenie przyjęli goście będący przedstawicielami różnych dyscyplin związanych ze sztuką i mediami, oraz postrzegającymi jej temat z różnych perspektyw.

Dyskusję poprowadzi Janusz Opryński, który otworzy ją słowem wstępnym. Chcemy zastanowić się nad znaczeniami terminów wolność i niepodległość w współczesnym kontekście społecznym
i artystycznym.


JANUSZ OPRYNSKI I WITOLD MAZURKIEWICZ PORTRET

Janusz Opryński – moderator

Reżyser teatralny, autor adaptacji, menedżer kultury. Kierownik artystyczny Teatru Provisorium, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych.

W czasach PRL spektakl „Nasza niedziela” zwrócił na Provisorium uwagę cenzury, która od tego czasu nieustannie próbowała blokować działalność teatru. W 1979 roku zaprezentowano „Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe” – jeden z najważniejszych spektakli alternatywnych końca lat siedemdziesiątych. W roku 1981 powstało przedstawienie „Pusta estrada”, jednak po wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu kilku aktorów Teatr zmuszony został do zawieszenia działalności. W 1982 roku wznowiono „Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe” wzbogacone o sceny wyrosłe z więziennych doświadczeń aktorów. Kolejny rok przyniósł adaptację sceniczną „Innego Świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Spektakl ten, podobnie jak „Wspomnienia z domu umarłych” wg Dostojewskiego grane były bez zezwolenia Cenzury.

W ostatnich dekadach Opryński dalej bada w swojej twórczości tematykę osobistej wolności i odpowiedzialności człowieka, wciąż czerpiąc inspirację z dzieł Dostojewskiego, ale także np. Jacka Dukaja (spektakl „Lód”).

Opryński kształtuje życie kulturalne Lublina, również poprzez wspaniały rozwój Centrum Kultury w Lublinie, jako ośrodka skupiającego wiele inicjatyw (w tym Lubelski Festiwal Filmowy), zaś organizowany przez CK Festiwal Konfrontacje Teatralne jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie Środkowej.

źródło – Ośrodek Teatralny KANA, własne


20150317-magazyn-150319821_5a74e

Radosław Bomba

Dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS, doktor nauk humanistycznych w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS, ekspert Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie edukacji medialnej.

Zajmuje się humanistyką cyfrową, cyberkulturą, ludologią, games studies, antropologią gier komputerowych, nowymi mediami i ich społeczno-kulturowym wpływem.

źródło – UMCS


PROFESOR IWONA HOFMAN PRODZIEKAN

Iwona Hofman

Profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych; dyscyplina naukowa: nauki o polityce, nauki o mediach, specjalność naukowa: prasoznawstwo, teoria komunikacji społecznej. Kierownik Zakładu Dziennikarstwa i Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, Profesor Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Trnavie, ekspert Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki w Kijowie. Dziekan Wydziału Politologii UMCS.

Prowadzi badania w zakresie publicystyki i myśli politycznej polskiej emigracji po 1945 roku, koncentrując się na dorobku Jerzego Giedroycia i „Kultury”. W kręgu zainteresowań naukowych wyróżnia ponadto problemy współczesnego dziennikarstwa, związki mediów i polityki, teorię gatunków dziennikarskich, marketing polityczny.

źródło – UMCS


K.Madaj-Kozłowska-001

Katarzyna Madaj – Kozłowska

Kierownik produkcji, producent. W latach 2010-2015 dyrektor (od roku 2012 prezes zarządu) Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, od roku 2002 także dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. Od roku 2015 związana ze Szkołą Wajdy i Studiem Wajdy w Warszawie, w latach 2015-2016 jako dyrektor zarządzający Szkoły, od roku 2017 jako dyrektor i członek zarządu Studia oraz dyrektor Fundacji „Szkoła Wajdy”.

Jako producent zrealizowała między innymi filmy dokumentalne: „Żywot chruścika”, „Internowani” czy „Obcy – gatunki inwazyjne w Polsce”.

źródło – Wajda School & Studio


maxresdefault

Maciej Pałka

Artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Wyznawca etosu DIY. Weteran kserowanych zinów epoki kleju i nożyczek.

Autor m.in.: „Jak schudnąć 30 kg?”, „Najgorszy komiks roku”, „Ostatni seans w kinie CORSO”, „10 bolesnych operacji”, „Sztukmistrz z Lublina”. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Współpracował z wieloma czołowymi scenarzystami.

Współpracuje z m.in. Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”, obecnie prowadzi pracownię komiksu Domu Słów w Lublinie. Przeprowadził kilkaset warsztatów komiksowych, brał udział w kilku rezydencjach artystycznych i w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.

Oprócz komiksu wydaje również płyty, organizuje koncerty i wystawy oraz gra w zespołach muzycznych.

źródło – Art Komiks


szymon-wrobel

Szymon Wróbel

Dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych, animator kultury.

Wyreżyserował i zrealizował niezależne pełnometrażowe filmy dokumentalne o dwu wielkich postaciach polskiego Kościoła: „Jego oczami”, o Józefie Tischnerze, oraz „Ojciec, czyli o Pieronku”, o Tadeuszu Pieronku. Filmy uzupełnione zostały następnie książkami na ich podstawie. Widzowie w całej Polsce mogli oglądać filmy na specjalnie organizowanych pokazach, połączonych ze spotkaniami z autorami.

źródło – PNFP PWZ 2018, Dziennik Zachodni


455_67a2309efe3b5a7ccb99e5da7664100f-003

Bartosz Żurawiecki

Dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista, pisarz i dramaturg. Współtwórca społeczności LGBT w Polsce.

Publikuje w „Kinie”, „Przekroju”, „Replice”, „dwutygodniku.com”, na stronach wp.pl i onet.pl, wcześniej również „Filmie”, „Dialogu”, „Ha!arcie”. Prowadzi blog filmowy kanału ale kino!. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” i „Ja, czyli 66 moich miłości”, a także zbioru dramatów „Erotica alla polacca. Nowele dramatyczne” oraz „Do Lolelaj. Gejowska utopia”. Współautor książek „Homofobia po polsku”, „Autorzy polskiego kina” czy „Parametry pożądania: kultura odmieńców wobec homofobii”. W 2001 roku był jednym z założycieli Kampanii Przeciw Homofobii.

źródło – Wydawnictwo Krytyki Politycznej


pknl

Możesz się zgłosić do tego szczególnego wydarzenia!

Zapraszamy do opowiedzenia o swojej twórczości medialnej w ramach Lublin Media / Lubelskiego Festiwalu Filmowego.

Tego typu wydarzenia odbywają się od 2003 roku w ramach ogólnoświatowej sieci spotkań branżowych oraz prezentacji osób związanych z mediami i sztuką.
Wymowa (z j. jap.) – pecza-kcza – gadu-gadu.

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić Cię do udziału w PechaKucha Night Lublin Media 2018 i zaprezentowania w 7 minut wybranego przez Ciebie tematu, zapewne związanego z Twoją działalnością, ale może innych fascynacji medialnych.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na wojciech.olchowski@gmail.com w celu ustalenia szczegółów prezentacji.


MIĘDZY INNYMI WYSTĄPIĄ


14409891_927018007403204_614501450422991009_o

Wojciech Olchowski

Apetyt na kino

Twórca Kinojadów / KinoEaters opowie o powstawaniu niezależnych produkcji filmowych w Lublinie.


11076160_744800562303266_8775815191640236993_n

Stanisław Skulimowski

Immersja w grach wideo

Pracownik Politechniki Lubelskiej i twórca gier wideo z Lublin GameDev opowie o procesie zanurzania zmysłów w rzeczywistości elektronicznej.


Monika Stolat

Monika Stolat

Co się rodzi z miłości do potworów

Dyrektorka Splat!FilmFest opowie o charakterze i rozwoju swojego festiwalu oraz swojej pasji do niezwykłych filmów.

Reklamy